Centralne letnie zgrupowanie Biała Podlaska
5-14 lipca 2013
W dniach 05-14 lipca 2013 r. w Białej Podlaskiej odbyło się 18-te Centralne Letnie Zgrupowanie Taekwon-Do. Na zgrupowanie przyjechało około 250 uczestników z 16 państw w tym: Anglii, Australii, Białorusi, Gruzji, Holandii, Irlandii, Kazachstanu, Łotwy, Mołdawii, Nowej Zelandii, Rosji, Rumunii, Szwecji, Włoch, Ukrainy oraz oczywiście zawodnicy z całej Polski.
Obóz zorganizowany przez Lubelski Sportowy Klub Taekwon-Do i MKS Lewart AGS Lubartów uświetniła obecność wielu utytułowanych zawodników z całego świata i Polski.
Uczestnicy mieli okazję wspólnie trenować z zawodniczkami i zawodnikami Reprezentacji Polski Juniorów (Monika Chwalewska — MKS Żak Biała Podlaska, Zuzanna Gadzała — Lewart Lubartów, Eliza Graczyk — KTT Łódź, Anna Kucharska i Patrycja Piętak — obie z WSKT Wrocław, Sylwia Woźniak — KTT Łódź, Jakub Gadzała — MKS Lewart AGS Lubartów, Emil Kłosiński — KTT Łódź). Kadrę Narodową Seniorów reprezentowali Ilona Omiecińska, Piotr i Paweł Szwejkowscy — LKS Matsogi Ciechanów, Karol Bernaciak — Centrum TKD Łodź. Kluby zagraniczne reprezentowało wielu bardzo znanych ze światowego współzawodnictwa osób, w tym wielokrotna mistrzyni świata i Europy Katya Solovey z Ukrainy, Masimov Tural — Wicemistrz Europy z 2012 roku, Krutova Elena — Rosja — aktualna Mistrzyni Europy w układach, Stephen Ryan z Irlandii, Oskar Malaga ze Szwecji i wielu innych. Przyjechali także zawodnicy z egzotycznych państw o nietypowym dla Europejczyków stylu walki m.in.: z Australii, Nowa Zelandii, Kazachstanu czy Gruzji. Było z kim trenować i od kogo się uczyć.
Kadrę szkoleniową stanowili utytułowani trenerzy, których wielu wychowanków zdobywało i zdobywa medale na mistrzostwach świata i Europy.
Uczestnicy obozu podzieleni zostali na grupy względem wieku i stopnia zaawansowania w Taekwon-Do. Zajęcia prowadzone były przez Mistrzów Jerzego Jeduta i Tadeusza Łobodę oraz instruktorów Jarosława Suskę i Roberta Jasińskiego.
Grupy starsze wiekiem i stopniem prowadzone były przez Mistrza Jerzego Jeduta VII Dan, natomiast grupy młodsze przez Jarosława Suskę VI Dan — pięciokrotnego mistrza Świata, dwudziestojednokrotnego Europy i dwudziestodwukrotnego Polski oraz Roberta Jasińskiego V Dan — na co dzień prowadzącego zajęcia w KTT Łódź.
Dodatkowo uczestnicy obozu mogli uczestniczyć w porannych zajęciach Jogi prowadzonych przez pioniera Taekwon-Do w Polsce pana Andrzeja Kozłowskiego — II Dan, zajęciach samoobrony prowadzonych przez specjalistę w tym zakresie, instruktora Sławomira Kamolę — V Dan.
Ponadto wszyscy dwa razy dziennie mieli możliwość korzystania z uroków krytej pływalni, gdzie większość relaksowała się po treningach w jacuzzi, saunie lub po prostu spędzała miło czas trenując skoki do wody czy pływając.
Wieczorami obozowicze mieli do wyboru indywidualne konsultacje z trenerami, zajęcia samoobrony lub inne rodzaje aktywności takie jak: gry w piłkę siatkową, koszykówkę, piłkę nożną badmintona czy tenisa stołowego.
Wszystko to możliwe było dzięki coraz lepszej, każdego roku modernizowanej bazie sportowej AWF w Białej Podlaskiej, która stara się sprostać najbardziej wyszukanym wymaganiom sportowców zarówno pod względem obiektów sportowych jak i np. badań specjalistycznych. Nie tylko sportowa baza AWF jest modernizowana i unowocześniana, ale także baza hotelowa (akademiki) podnosi swój standard. Normą są dwuosobowe pokoje z łazienkami i dostępem do Internetu, co zapewnia właściwy komfort i wypoczynek uczestnikom. Oferta AWF w Białej Podlaskiej jest bardzo kompleksowa i w atrakcyjnej cenie.
Podczas obozu można było udać się na wycieczkę do Lublina lub Warszawy. Historię Koziego Grodu przybliżali wykwalifikowani przewodnicy. W Lublinie w programie zwiedzania znalazły się Zamek Lubelski, starówka czy obóz koncentracyjny na Majdanku. Natomiast w stolicy wycieczkowicze zwiedzili Centrum Nauki Kopernik, Pomnik Nieznanego Żołnierza, gdzie zobaczyli zmianę warty oraz Stare Miasto, na którym można było podziwiać architekturę, ale i występy ulicznych artystów.
Zgrupowanie kończył egzamin na stopnie uczniowskie przeprowadzony przez Mistrza Jerzego Jeduta i Jarosława Suskę. Mimo, że nie wszystkim udało się zdać, uczestnicy otrzymali cenne wskazówki.
Po dziesięciu dniach obozu wszyscy byli zadowoleni. Każdy uczestnik obozu otrzymał pamiątkową koszulkę i wziął udział w sesji fotograficznej upamiętniającej całe wydarzenie. Wielu zawodników potraktowało udział jako element przygotowania do październikowych Mistrzostw Świata. Liczna grupa młodzieży z województwa lubelskiego mogła wziąć udział w zgrupowaniu dzięki wsparciu finansowemu Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Z nową wiedzą i doświadczeniem wyniesionym ze zgrupowania wiele osób z żalem wyjeżdżało z Białej Podlaskiej i już zapowiedziało swój udział w zimowej edycji w Szczyrku.
Biuro PZTKD