Centralne Zimowe Zgrupowanie
Taekwon-Do - Szczyrk 2016

Miłym zaskoczeniem dla tegorocznej edycji Centralnego Zimowego Zgrupowania Taekwon-Do, które odbyło się w terminie 12-18 lutego 2016 w Szczyrku była bardzo dobra frekwencja. W zgrupowaniu wzięło udział ogółem 93 uczestników, którzy przyjechali z 6 państw takich jak: Anglia, Belgia, Czechy, Francja, Irlandia, USA. Polska była reprezentowana przez uczestników z niżej wymienionych klubów wymienionych w kolejności alfabetycznej według miast działalności: 1. KS Dragon sekcja Bielsko Biała, 2. CzAT Częstochowa , 3. KS Dragon Janów, 4. ULKS Orient Kłobuck, 5. KS Taekwon Kolbudy 6Sung Kraków 7. MKS Lewart AGS Lubartów, 8. LSKT Lublin, 9. PSKT Poznań, 10. RSCT Radzyń Podlaski, 11. RCSW Rybnik, 12. SSKT Garda Warszawa, 13. WITKD „Kwan” Warszawa, 14. WSKT Wrocław.

Warunki pogodowe w tym roku nie dopisały. Temperatury były na plusie pod koniec zgrupowania dochodziły nawet do 10 stopni Celsjusza. W samym Szczyrku śniegu było niewiele, a przelotne deszcze dodatkowo go topiły. Lepsza sytuacja była na stokach gdzie śnieg się utrzymywał i można było jeździć na nartach i snowboardzie. Niemniej jednak pozostał niedosyt szczególnie dla osób, które nastawiły się, że równolegle z doskonaleniem Taekwon-Do będą doskonalili się w sportach zimowych, a takich osób była prawie połowa uczestników zgrupowania. Specjalnym gościem zgrupowania był mistrz Tom Denis z Londynu, który przyjechał z liczną grupą studentów, w tym w większości pochodzenia polskiego. Ponieważ zarówno kadra szkoleniowa jak i system szkolenia zostały opisane szczegółowo przy okazji raportów z poprzednich zgrupowań jak i w informacjach poprzedzających zgrupowanie pozwalamy sobie odwołać się do tych opisów.

Ze względu na fakt ze w zgrupowaniu udział wzięło wielu uzdolnionych uczestników, ale niezbyt doświadczonych zawodników w zakresie sparingu, na treningach dominowały ćwiczenia z zakresu zadań podstawowych i średnio zaawansowanych, poprawiających umiejętność prowadzenia walki sportowej. Ci, którzy mieli większe doświadczenie w sparringach także korzystali doskonaląc detale dotyczące ich umiejętności.

Treningi były wyczerpujące i dla większości były technicznym wyzwaniem.

Hitem zgrupowania był pewien młody uczestnik, który zapisał się do grupy potrafiącej jeździć na nartach. Po wjechaniu na stok wyciągiem orczykowym, w trakcie zjazdu w dół zawodnik dość często zaliczał upadki. Gdy instruktor Jarosław Suska podjechał do niego, by dowiedzieć się, jaka jest przyczyna tego zjawiska, okazało się, że wiązania w butach są rozpięte. Gdy się przyjrzał dokładniej okazało się, że wymieniony adept włożył prawy but na lewa nogę, a lewy na prawą i w taki oto sposób próbował jeździć. Zadziwiając swoim wyczynem pozostałych współuczestników białej jazdy.

Zdjęcia dzięki uprzejmości mistrza Jerzego Jeduta

Zachęcamy do przeczytania raportów z poprzednich edycji Centralnego Zimowego Zgrupowania Taekwon-Do
2014 - http://pztkd.lublin.pl/szczyrk14.html
2010 - http://pztkd.lublin.pl/cenzgruszczyrk2010.html