Mecz Polska – Uzbekistan 2016

„Nieodłączną częścią Taekwon-Do jest „kultura moralna”, której jednym z aspektów są podróże.” Tak Mistrz Tadeusz Łoboda rozpoczął odprawę z Reprezentantami Polski Taekwon-Do 25 lutego 2016 r. na lotnisku w Warszawie. „Macie okazję zobaczyć wyjątkowe miejsca, poznać zwyczaje i ludzi z innych kulturowo państw. W starożytnym świecie istniała lista najbardziej znanych budowli zbudowanych przez człowieka nazwana „Listą 7 cudów świata”. Obecnie taką rolę pełni lista światowego dziedzictwa UNESCO, na której jest ponad 1000 obiektów o unikatowej wartości kulturowej bądź przyrodniczej dla ludzkości” - kontynuował Mistrz Łoboda. „Będziecie mieli okazję w czasie tego wyjazdu nie tylko sprawdzić się sportowo, ale również zobaczyć kilka miejsc wpisanych na tę wyjątkową listę.”

W ten sposób 16 osobowa Reprezentacja Polski Taekwon-Do Juniorów i Seniorów w składzie Jerzy Jedut – Prezes PZTKD, Tadeusz Łoboda – Wiceprezes - Łukasz Stawarz i Marcin Wołosz – trenerzy Reprezentacji, Gaweł Szczęsny – sędzia oraz zawodnicy – juniorzy: Mateusz Domurad, Łukasz Krzemiński, Szymon Szczepanek, Ksawery Szlęzak i Mateusz Zgódka oraz seniorzy: Kamil Dobrowolski, Grzegorz Kraszewski, Mateusz Mróz, Radosław Zazulak, Rafał Zgorzelski i Maciej Żuk, rozpoczęła podróż do Uzbekistanu na Międzypaństwowy Mecz Towarzyski Taekwon-Do pomiędzy naszymi państwami.

Gospodarze z panem Gennadi Han, Prezydentem Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do Uzbekistan na czele, przywitali naszą delegację na lotnisku. Następnie przewieziono uczestników do hotelu, gdzie czekał na nich posiłek i możliwość odpoczynku po męczącej podróży. Po krótkiej regeneracji naszą wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania. Ponieważ hotel był położony stosunkowo blisko centrum Taszkientu, wszyscy mogli zobaczyć wiele ciekawych i atrakcyjnych miejsc. Dzień zakończyła wspólna uroczysta kolacja obu drużyn.

W sobotę 27.02.2016 po śniadaniu przewieziono Reprezentację Polski na halę sportową w Kompleksie Terapeutyczno - Rekreacyjnym Państwowej Inspekcji Podatkowej Uzbekistanu, gdzie miał odbyć się mecz. Organizatorzy przygotowali duży baner z powitaniem w naszym ojczystym języku.

Mecz uświetnił swoja obecnością Pan Piotr Iwaszkiewicz, Ambasador RP w Uzbekistanie oraz Pan Jerzy Timofiejuk Konsul RP wraz z żona Agnieszką. Ze strony Uzbekistanu oprócz władz federacji Uzbekistanu w meczu uczestniczył Pan Lec Yugay - profesor matematyki i przewodniczący Towarzystwa Przyjaźni Koreańsko – Uzbekistańskiej.

Grupa wiekowa

Kat.
Wagowa

Reprezentacja
Polski

Reprezentacja
Uzbekistanu

Wynik
pojedynku

Wynik
meczu

Junior

do 50 kg

Łukasz Krzemiński

Vladimir Andreev

2:0

2:0

Abdusattorov Djamshid

2:0

4:0

Junior

do 56 kg

Szymon Szczepanek

Islom Zohidov

2:0

6:0

Junior

do 62 kg

Mateusz Domurad

Numon Turdikulov

0:2

6:2

Diyor Soliboev

2:0

8:2

Junior

do 68 kg

Mateusz Zgódka

Muhammad Bobohanov

1:1

9:3

Junior

do 75 kg

Ksawery Szlęzak

Akobir Tulkinov

2:0

11:3

Umidjon Muzaffarov

2:0

13:3

Senior

do 63 kg

Rafał Zgorzelski

Khayrullo Shosobirov

0:2

13:5

Ruslan Khabibullin

0:2

13:7

Shakhzod Kodirov

2:0

15:7

Senior

do 70 kg

Kamil Dobrowolski

Sherzod Atabaev

0:2

15:9

Muslim Gaparov

2:0

17:9

Senior

do 70 kg

Maciej Żuk

Sherzod Atabaev

2:0

19:9

Musobek Djumaboev

2:0

21:9

Otabek Abdullaev

2:0

23:9

Senior

do 78 kg

Grzegorz Kraszewski

Zukhuriddinkhon Nasriddinov

0:2

23:11

Feruz Yahshimuradov

2:0

25:11

Senior

do 85 kg

Radosław Zazulak

Murom Choriev

2:0

27:11

Abror Rahmanov

0:2

27:13

Senior

pow.85 kg

Mateusz Mroz

Temur Nuraliev

2:0

29:13

 

Mecz był prowadzony tylko w konkurencji walki sportowej z podziałem na kategorie wiekowe i wagowej. Reprezentacja Polski składała się z 5 juniorów i 6 seniorów.

Sędziowanie podczas meczu było na bardzo wysokim poziomie. Wyniki oddawały przebieg walki. W dużej mierze była to zasługa pana Konstantina Gennadevicha Klimova, szefa sędziów Uzbekistańskiej Federacji Taekwon-Do.

Wieczorem w restauracji o nazwie: “Jemchujiny” odbył się oficjalny bankiet. Organizatorzy przygotowali wystawne przyjęcie urozmaicane występami artystów. Były pokazy tradycyjnego tańca, pokazy gimnastyczne oraz koncert na skrzypcach, w którym nie zabrakło akcentów Polskich – muzyk zagrał m.in. Poloneza. Każdy reprezentant otrzymał pamiątkowy nóż uzbekistański.

Przyjęcie odbyło się zgodnie z miejscową tradycją. Nasz gospodarz mistrz Genady Han wyznaczył profesora Lec Yugay do objęcia funkcji „Tamady” po polsku „głowy stołu”. Jego zadaniem jest utrzymywać porządek podczas posiłku, zabawiać słuchaczy, wygłaszać przemówienia, przedstawiać po imieniu i prezentować osobę, która będzie wygłaszała toast, udzielać wybranym osobom prawa do głosu i wznoszenia toastów. W bankiecie udział wzięli również obecni na meczu przedstawiciele naszej placówki dyplomatycznej. Była to wspaniała okazja dla naszych zawodników do uzyskania informacji na wiele interesujących zagadnień i odpowiedzi na pytania, od zwyczajów panujących w Uzbekistanie po zagadnienia związane z funkcjonowaniem naszej ambasady i konsulatu.

Wszyscy uczestnicy byli pod wrażeniem gościnności i otwartości naszych gospodarzy, którą mogliśmy odczuwać przez cały czas pobytu w Uzbekistanie.

W ostatni dzień pobytu organizatorzy zaoferowali polskiej delegacji wycieczkę do historycznej Samarkandy, wpisanej na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Organizatorzy zapewnili angielskojęzycznego przewodnika, który przybliżył Polskiej Reprezentacji historię Samarkandy i jej poszczególnych historycznych obiektów. Zwiedzanie zakończył obiad w tradycyjnej restauracji, gdzie uczestnicy mogli spróbować tradycyjnych potraw tego kraju, takich jak: chaczapuri, dania z baraniny, etc. Po obiedzie zostało trochę czasu, aby odwiedzić miejscowy targ. Okazało się, że niektórzy członkowie delegacji mają olbrzymi talent do handlu i negocjacji cen, przy zakupie prezentów i upominków.

Ostatnia noc była bardzo krótka, ponieważ bardzo wcześnie rano następnego dnia mieliśmy lot do Stambułu. Mimo niesprzyjającej, bardzo wczesnej pory gospodarze czekali na nas i odwieźli nas na lotnisko.

W związku z faktem, że do stolicy Turcji przylecieliśmy wcześnie rano, a lot do Warszawy miał się rozpocząć dopiero za kilka godzin, udało się nam wyjść do historycznego centrum miasta. Pogoda nie była zbyt sprzyjająca, ale i tak udało się nam zwiedzić i pokazać młodym ludziom zabytki tego miasta, m.in.: Hagia Sophia, pałac Topkapi, Błękitny Meczet, łącznie z największym targiem pod nazwą Grand Bazaar.

Nie było czasu na dokładne zwiedzanie, ale wizyta była tylko zachętą do powrotu do Turcji na dłuższy okres.

Miło nam jest poinformować, że mecz rewanżowy odbędzie się w Polsce w 2017 roku.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z Meczu, autorstwa Jerzego Jeduta:

Dzień 1   Dzień 2
Dzień 3   Dzień 4


Podobne artykuły:
http://pztkdlive.pl/aktualnosci/item/754-mecz-uzbekistan-polska
http://pztkdlive.pl/aktualnosci/item/756-mecz-uzbekistan-polska-cz-2
http://pztkdlive.pl/aktualnosci/item/757-jestesmy-w-taszkencie
http://pztkdlive.pl/aktualnosci/item/758-zwyciestwo-z-uzbekistanem
http://pztkdlive.pl/aktualnosci/item/759-ostatni-dzien-w-uzbekistanie