110-ty IIC
Warsaw, Poland

W dniach 27-29 maja 2016 w hali sportowej AWF w Warszawie odbył się 110 Międzynarodowy Kurs Instruktorski. Organizatorem kursu był Polski Związek Taekwon-Do.

Uczestnicy mieli do dyspozycji dwie hale sportowe w których przez 16 godzin doskonalili swoje umiejętności i zdobywali wiedzę.

Czym różnił się 110 IIC w Warszawie od poprzednich, tych organizowanych w Polsce i innych krajach. Z 263 uczestnikami był trzecim co do liczby biorących w nim udział uczestników po kursie nr 100 w Szkocji, w którym udział wzięło 315 osób oraz w 99 IIC w Norwegii, w który uczestniczyło 295 osób.

Do Warszawie przyjechali uczestnicy aż z 24 państw co w dotychczasowej historii kursów jest prawdopodobnie największą liczba państw biorących w kursie. W stolicy Polski spotkali się instruktorzy z trzech kontynentów europejskiego, azjatyckiego i Ameryki południowej z następujących państw wymienionych w porządku alfabetycznym: Anglia, Argentyna, Białoruś, Bułgaria, Republika Czeska, Dania, Gruzja, Holandia, Irlandia, Izrael, Liban, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Rosja, Szkocja, Szwecja, Ukraina, Uzbekistan Węgry, Włochy i Polska.

Oprócz trzech prowadzących w kursie wziął udział starszy mistrz Orello Elis, 20 mistrzów i 110 posiadaczy stopni 4-6 Dan.

Najliczniejszą grupą byli Polacy - 106 uczestników, na drugim miejscu Rosjanie - 26 uczestników, na trzecim Niemcy - 15 uczestników, na czwartym Włosi i Norwegowie po 13 uczestników oraz na piątym po 12 osób z Rumunii i Anglii. Pozostałe kraje wysłały mniejsza liczbę uczestników.

Kurs był prowadzony przez posiadaczy najwyższych stopnii w Taekwon-Do: Starszego Mistrza Hectora Marano, IX Dan – Przewodniczącego Komisji Technicznej Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do.

GM Hector Marano, IX Dan

Starszego Mistrza Paula Weilera, IX Dan – Wiceprezydenta Międzynarodowej Federacji Taekwon-Do oraz członka Komisji Technicznej ITF.

GM Paul Weiler, IX Dan

Także Starszego Mistrza Ung Kim Lan, IX Dan – członka Komisji Technicznej ITF i osoby o wyjątkowym znaczeniu dla Polskiego Związku Taekwon-Do, ponieważ od prawie 10 lat pełni on funkcję głównego egzaminatora związku na stopnie mistrzowskie.

GM Ung Kim Lan, IX Dan

W trakcie kursu odbyły się egzaminy na stopnie mistrzowskie.

Pierwszy prowadzony był przez Komisję Techniczną ITF. Do egzaminu przystąpiło siedem osób. Na VIII Dan promowani zostali:
1. Mistrz Zbigniew Bujak (Polska)
2. Mistrz Thomas Denis (Anglia)
3. Mistrz Alexander Dunbar (Szkocja)

Na VII dana promowani zostali oraz otrzymali tytuł Mistrza:
1. Mistrz Adam Alenowicz (Polska)
2. Mistrz Erol Bernard (Anglia)
3. Mistrz Peter Logozar (Szwecja)
4. Mistrz Hans Jorgen Helmersen (Norwegia)

Druga komisja pod kierownictwem GM Ellisa i Mistrza Jerzego Jeduta przeegzaminowała 10 osób, z który siedem otrzymało promocje na wyższe stopnie. Był to egzamin dla tych państw, w których nie ma egzaminatorów z prawem nadawania tak wysokich stopni.

1. Kuznetsova Iryna (V Dan)- Ukraina
2. Goron Monica (V Dan) - Romania
3. Vassallo Julian (V Dan) - Argentina
4. Novosolnaja Tatjana (IV Dan) - Ukraina
5. Tokarev Deniss (IV Dan) - Latvia
6. Saulitte Sergejs (IV Dan) - Latvia
7. Marcel Miron (IV Dan) - Romania

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe koszulki. Organizator także przygotował uroczystą kolację w restauracji La Maison, w której udział wzięło aż 105 uczestników kursu.

Wszyscy, którzy zdecydowali się na udział w bankiecie, nie mogli być zawiedzeni. Wyśmienita kuchnia restauracji, mnogość dań oraz różnorodność deserów przy akompaniamencie muzyki na żywo w wykonaniu zespołu Jackpot, którego wokalistka Arleta wykonywała covery standardów bluesowo-jazzowych.

W trakcie bankietu Mr. Leonardo Oros Duek z Izraela specjalnie dla Grand Master Marano a cappella utwór: „Argentyńskie Tango”.

Uczestnicy otrzymali zwyczajowe certyfikaty udziału a Polski Związek Taekwon-Do przygotował pamiątkowe podziękowania na szkle, srebrne spinki do mankietów oraz przypinkę do krawatu z logo ITF oraz wspaniałe ręczniki kąpielowe z logo ITF i PZTKD.

Poniżej lista uczestników:
 No. Imię, Nazwisko Dan Kraj
 No. Imię, Nazwisko Dan Kraj

Zdjęcia dzięki uprzejmości Mistrza Jerzego Jeduta

Podobne artykuły:
87 IIC: http://pztkd.lublin.pl/ii87cwarsz.html
49 IIC: http://pztkd.lublin.pl/sempol2010.html