† Zmarł Witold Brzozowski

Polski Związek Taekwon-Do z przykrością zawiadamia, że 28 czerwca 2015 r. w Krakowie, w wieku 59 lat, po długim zmaganiu się z chorobą serca, zmarł kol. Witold Brzozowski. Witold Brzozowski był jednym z prekursorów Taekwon-do w Polsce, posiadał stopień mistrzowski IV dan.

Ze sportami walki związał się podczas pobytu i studiów w Argentynie pod koniec lat 70 tych, gdzie przez 3 lata studiował karate u wybitnego nauczyciela i mistrza Mitsuo Inoue (VI dan). Po powrocie do Polski w 1978 roku równolegle doskonalił swoje umiejętności w karate i rozpoczął naukę Taekwon-do najpierw w szkole pana Marka Lecha znanego nauczyciela i sympatyka sportów walki związanego z krakowskim teatrem „Stu”, a następnie u mistrzów koreańskich m. in: Sok Min Chol (IV Dan), Sin Jae Sop (IV Dan), Chon Dae Jong (V Dan), Kim Jong Su (VI Dan) oraz Choi Jung Hwa (VII Dan). Kilkakrotnie uczestniczył w seminariach szkoleniowych prowadzonych przez twórcę Taekwon-do gen. Choi Hong Hi – IX Dan. Doskonalił także swoje umiejętności na stażu Taekwon-do w Korei Północnej w 1988 r.

Pan Brzozowski był założycielem, a następnie głównym szkoleniowcem w TKKF „Hwarang” w Krakowie (1985 – 89). W 1989 przeprowadził się do Warszawy, gdzie założył i prowadził sekcję Taekwon-do przy KU AZS Politechniki Warszawskiej (1989-91), a następnie założył Akademię Taekwon-do „Sabum”, w której był głównym szkoleniowcem (1991-95).

W roku 1995 wrócił do Krakowa, gdzie założył Sportowy Klub Taekwon-do „Sung”, w którym prowadził zajęcia do ostatnich swoich dni.

Aktywność pana Brzozowskiego nie ograniczała się wyłącznie do dydaktycznej, pełnił także wiele funkcji społecznych; w latach 1977 -79 był Wiceprezesem Rady Klubów i Sekcji Taekwon-Do w Polsce do spraw sportowo – technicznych (ówczesny Polski Związek).

W latach 1994 – 97 pełnił funkcje redaktora naczelnego specjalistycznego pisma pn. „Taekwon-do!” Jego aktywność społeczna została doceniona i w roku 1999 został odznaczony brązową odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej.

Jego szerokie zainteresowania i wiedza z różnych dziedzin życia umożliwiły mu wygranie konkursów na prowadzenie w charakterze webmastera stron internetowych o Taekwon-do: Międzynarodowej Federacji Taekwon-do, Europejskiej Federacji Taekwon-do (od 2004 do chwili obecnej) i Polskiego Związku Taekwon-do (od 1997 do chwili obecnej), których był twórcą i głównym prowadzącym. Prowadzi także kilka pomniejszych stron.

Był autorem kilku informatorów, biuletynów i opracowań dotyczących Taekwon-Do.

Najbardziej znanymi wychowankami kol. Witolda Brzozowskiego byli: Artur Chmielarz, Agnieszka Puścian, Piotr Kurkus, Piotr Wypchał i wielu innych. Osiągali miejsca medalowe na zawodach krajowych i międzynarodowych.

Witolda Brzozowskiego wspominamy jako osobę inteligentną, wyjątkowo upartą, dowcipną. Będzie brakowało nam jego merytorycznego wsparcia i pomocy jakiej udzielał PZTKD, a także charakterystycznego ciętego języka oraz kontrowersyjnych poglądów, także długich filozoficznych dyskusji i konstruktywnych sporów. Będzie brakowało go nam jako kolegi z którym można pogadać na każdy temat.


W imieniu Zarządu oraz członków Polskiego Związku Taekwon-Do pragniemy złożyć głębokie wyrazy współczucia rodzinie, przyjaciołom i Jego studentom.


Ceremonia pogrzebowa odbędzie się w dniu 7 lipca 2015 (wtorek) o godz. 14.30
na Cmentarzu Komunalnym Północnym w Warszawie ul. Wóycickiego 14.
Zebranie przed bramą główną cmentarza.


Tadeusz Łoboda
i pozostający w żalu
zarząd i pracownicy
Polskiego Związku Taekwon-Do