Mistrzostwa Świata 2005

Zdjęcia możesz obejrzeć na stronie organizatora Mistrzostw, MKS Lewart Lubartów oraz możesz ściągnąć zdjęcia autorstwa Sławka Dydiszko pod adresem http://hem.bredband.net/b135934/wc_2005.zip


Podziękowanie

W imieniu Zarządu Polskiego Związku Taekwon-do składam wyrazy uznania Trenerom Reprezentacji i Trenerom klubowym za wysiłek włożony w przygotowanie zawodników do XIV Mistrzostw Świata Taekwon-do Seniorów - Dormund 2005'.

Gratuluję zawodnikom za bardzo dobre osiągnięcia sportowe i dostarczenie wszystkim niezapomnianych wrażeń i emocji. Dziękuję za zaangażowanie, wytrwałość, dobre przygotowanie i godne reprezentowanie barw narodowych.
Życzę wielu dalszych sukcesów na matach Polski, Europy i Świata oraz realizacji zamierzonych planów.


Z poważaniem,


Mistrz Tadeusz Łoboda


Podsumowanie

Zakończyły się XIV Mistrzostwa Świata Taekwon-do w Dortmundzie. Polska zdobyła I m-ce w klasyfikacji generalnej zdobywając: 10 złotych, 4 srebrne i 3 brązowe medale. Do elitarnej grupy indywidualnych Mistrzów Świata dołączyło trzech nowych zawodników: Andrzej Szymański, Marzanna Pawlik i Martyna Kisiel, a do grupy trenerów, którzy wyszkolili Mistrza Świata: Daniel Pieńkowski, Łukasz Stawarz i Jacek Wąchała.

Lista Mistrzów Świata Taekwon-do ITF i ich trenerów


Ostatnie relacje z Dortmundu — (niedziela) 31 lipca 2005

W dniu dzisiejszym nareszcie oczekiwane walki drużynowe.

Zaczęło się naprawdę nieźle, równolegle na dwóch planszach Polki i Polacy. Chłopcy pokonali ekipę Stanów Zjednoczonych, dziewczyny miały w drabince Nową Zelandię — trudny przeciwnik, ale zwycięstwo 6:0.

Drugie starcie tym razem panowie spotkali się z Nowozelandczykami i wynik 6:2 dla Polski, następnie pokonali drużynę Szwecji 6:0 i Rumunii 7:1. Panie w meczu z Kanadą ustanowiły wynik 7:1. I tak było już do finałów, które zostaną rozegrane po południu.

Dwie polskie drużyny walczą o tytuł najlepszych na świecie.

Odbyły się też drużynowe testy siły, ale niestety nie znaleźliśmy się w strefie medalowej, sędziowie mieli dzisiaj dobry dzień na dyskwalifikowanie zawodników, dopatrzyli się leżąc na podłodze, że Darek Idzikowski oderwał odrobinę nogę od podłoża i po testach. Chyba coś będzie trzeba zrobić z przepisami (to oczywiście dla dobra sędziów, żeby biedni nie musieli leżeć na podłodze :)

O godzinie 15.30 rozpoczęły się finały walk drużynowych:
Reprezentacja mężczyzn mecz finałowy Polska : Argentyna
Reprezentacja kobiet mecz finałowy Polska : Argentyna
Łatwo nie było, ale po raz kolejny nasza drużyna udowodniła ze jesteśmy najlepsi na świecie — fajnie brzmi, prawda?
Po raz pierwszy chłopcy po złoto sięgnęli w  Argentynie, później Rimini, Warszawie i po raz czwarty Dortmundzie.
Dziewczyny złoto pierwszy raz przywiozły z Petersburga, później Warszawy i teraz po raz trzeci z Dortmundu.

Z dorobkiem 17 medali, pierwszym miejscem w klasyfikacji generalnej wracają jutro do Polski.

(Dokumenty w formacie Word)
Dortmund — wyniki z dn. 30-31.07.2005
Drabinki — ind. walki kobiet -63 kg Drabinki — ind. walki mężczyzn -71 kg
Drabinki — ind. walki kobiet -70 kg Drabinki — ind. walki mężczyzn -80 kg
Drabinki — drużynowe walki kobiet Drabinki — drużynowe walki mężczyzn
Drabinki — drużynowe testy siły kobiet Drabinki — drużynowe testy siły mężczyzn
  Drabinki — drużynowe techniki spec. mężczyzn

Klasyfikacja generalna

Możesz śledzic również relacje na stronie organizatora MistrzostwMKS Lewart Lubartów.


Sobotnie finały — 30 lipca 2005

W sobotę po południu rozpoczęły się finały układów i konkurencji walk indywidualnych. Wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością na werdykty. Nie wszystkie informacje, były identyczne z naszymi oczekiwaniami, ale wszyscy wiemy, że apetyt rośnie w miarę jedzenia, a ten mamy całkiem niezły.

MEDALE ZŁOTE:
Jarek Suska — dla nas i tak jest najlepszy tym razem również sędziowie docenili jego klasę.
Marzanna Pawlik w konkurencji walk do 52 kg — dała radę nawet z rozciętym łukiem brwiowym.
Andrzej Szymański w konkurencji walk do 63 kg — rewelacyjny debiut, trener Daniel Pieńkowski — Viking Kołobrzeg ma się z czego cieszyć — gratulacje.
Joanna Paprocka ( LKS Lotos Jabłonna) w konkurencji walk do 63 kg — czarny koń tych zawodów. W tym sezonie Asia zawsze pokazywała klasę i reprezentowała wysoki poziom na każdych zawodach, zgrupowaniach kadry jak i w klubie pod okiem trenera Tomka Szczepaniuka. Ten tytuł jej się należał za naprawdę ciężką pracę!
Daniel Działa w konkurencji walk do 80 kg — drugi złoty medalista z MKS "Lewart" — obronił tytuł Mistrza Świata sprzed dwóch lat, pokonał największą liczbę przeciwników.

MEDALE SREBRNE:
Wczoraj w finałach zostali pokonani, ale tytuł Wicemistrza Świata nie jest osiągalny dla wszystkich:
Darek Idzikowski w konkurencji walk pow.80 kg — Darkowi nie udało się obronić tytułu z poprzednich MŚ, miał trudnego przeciwnika, trenerzy komentując jego występ stwierdzili, że trochę przespał pierwszą rundę, a w drugiej nie zdążył nadrobić strat, na werdykt wpłynęły też trzy ostrzeżenia.
Marzanna Pawlik w konkurencji układów formalnych I Dan — jest to konkurencja, w której bardzo trudno o obiektywne sędziowanie, na tak wysokim poziomie decydują szczegóły albo preferencje. Za drugie miejsce w układach zawodniczka KKSW Legnica odbiła sobie w swojej koronnej konkurencji walk do 52 kg.
Mariusz Wałach konkurencja II dan tym razem lepsze wrażenie zrobił przeciwnik
Monika Olek — nie udało się zdobyć tytułu mistrzowskiego ale jest srebrny medal, przejście z juniorów do seniorów bywa trudne dla młodziutkiej zawodniczki Jerzego Jeduta okazało się udane i mamy nadzieję, że Monika cieszy się ze swojego srebra.

Możesz śledzic również relacje na stronie organizatora MistrzostwMKS Lewart Lubartów.


Nowe wyniki — (sobota) 30 lipca 2005

W sobotę przed południem zostały rozegrane konkurencje walk: mężczyzn do 71 kg (Mariusz Wałach) i do 80 kg (Daniel Działa) oraz dwie kobiet do 63 kg (Joanna Paprocka) i do 70 kg (Małgorzata Rogaczewska).
Małgosia spotkała się z Sarą Koivisto z Finlandii i niestety odpadła w pierwszym pojedynku. Dobrego dnia nie miał też Mariusz Wałach rozstał się z mistrzostwami po walce z Grekiem, który dostał się ostatecznie do finału.
Szczęście dopisało Asi Paprockjej i Danielowi Dziale obydwoje dostali się do finału. Trenerzy reprezentacji kobiet stwierdzili jednogłośnie, że to nie żadne szczęście, Asia po prostu jest w bardzo dobrej formie i przyjechała tu po złoto. W pierwszym pojedynku spotkała się z Australijką, która dzielnie stawiała opór, ale tylko do pierwszej silnej akcji, później już Paprotka rządziła na planszy i tak było we wszystkich pojedynkach. Pokonała kolejno Rumunkę i Argentynkę, a za kilka godzin będzie walczyć o złoto.
Daniel Działa trafił do łatwiejszej połówki, losowanie było dla niego korzystne, ale punktów nie dostaje się za darmo. Jako jedyny miał przedbieg i wychodził z 64 pozycji, pokonał po kolei: Japończyka, Ukraińca, Chorwata i Szweda.

Szkoda, że my jesteśmy tutaj i nie możemy tych finałów oglądać, a mamy ich 9. Dziewięć razy hymn Polski byłoby fajnie. Nasi kibice obecni na zawodach obiecują, że będą się starać nie gorzej niż zawodnicy.

Jak widać na załączonym zdjęciu nasi sędziowie Zbyszek Bujak i Krzysio Pawlik pilnują, żeby wszystko było zgodnie z przepisami :)

(Dokumenty w formacie Word)
Dortmund — wyniki z dn. 29.07.2005
Drabinki — ind. walki kobiet -52 kg Drabinki — ind. walki mężczyzn -54 kg
Drabinki — ind. walki kobiet -58 kg Drabinki — ind. walki mężczyzn -63 kg
Drabinki — ind. walki kobiet +70 kg Drabinki — ind. walki mężczyzn +80 kg

Możesz śledzić również relacje na stronie organizatora MistrzostwMKS Lewart Lubartów.


Kongres ITF — (piątek) 29 lipca 2005

Na odbywającym się wczoraj po południu kongresie ITF ustalono kalendarz na najbliższe 4 lata:
— 2006 MS Juniorów Honduras
— 2006 Puchar Świata w Benidorm Hiszpania
— 2007 Mistrzostwa Świata Juniorów i Seniorów w Kanadzie
— 2008 Puchar świata w Brazylii
— 2009 Mistrzostwa Świata Juniorów i Seniorów w Mar del Plata w Argentynie.

Kongres zgodził się na połączenie juniorów i seniorów, podobnie jak to odbywa się na mistrzostwach Europy, ma on usprawnić przygotowania do najważniejszych imprez i uporządkować je. Istnieją także obawy, że Mistrzostwa rozrosną się do ogromnych rozmiarów i trzeba je będzie rozgrywać przez tydzień lub dłużej, chociaż Wim Bos szef komisji sędziowskiej i zawodów przyrzekał, że nie dłużej niż 4 dni.

Możesz śledzic również relacje na stronie organizatora MistrzostwMKS Lewart Lubartów.


Kolejne medale i nowi polscy finaliści — (piątek) 29 lipca 2005

Po wynikach dzisiejszego przedpołudnia możemy na pewno powiedzieć, że pech nas opuścił (i niech nie wraca).

Jako pierwsi wystąpili dwaj bardzo młodzi zawodnicy, nowi w składzie seniorów, Bartosz Batra i Andrzej Szymański. W kategorii 54 kg Bartek wywalczył brązowy medal dla Polski, przegrał pojedynek o wejście do finału z bardzo dobrym zawodnikiem z Rosji, jak się dowiedzieliśmy od trenerów była to bardzo ładna i wyrównana walka. O ile Bartek występował już w reprezentacji na ME w Terracinie 2005, to dla Andrzeja był to zupełny debiut. W Polsce plasuje się na 2-3 miejscu w swojej kategorii 63 kg, na MŚ zastąpił Miłosza Moskaluka, któremu kontuzja barku nie pozwoliła wziąć udziału ani w zgrupowaniu, ani w mistrzostwach. Andrzej miał dość trudnych przeciwników w walce o wejście do finału pokonał po dogrywce wyższego o głowę Argentyńczyka, musiał wykazać się dużym sprytem, dobrym poruszaniem i niezłą taktyką. W finale spotka się z Rosjaninem — aktualnym Mistrzem Europy. W jego kategorii wystąpiło 28 zawodników.

W walkach +80 kg Darek Idzikowski jak zwykle zaprezentował wysoki poziom i dobre przygotowanie, walkę półfinałową stoczył z zawodnikiem z Uzbekistanu. Rozegrał ją bardzo dobrze taktycznie, Uzbek pokazał agresywny styl walki, inny niż Europejczycy. Trenerzy reprezentacji mężczyzn Waldemar Dolecki i Grzegorz Ozimek byli zadowoleni, z tego, że Darek nie dał się sprowokować i w bardzo pięknym stylu czysto wypunktował przeciwnika. Jutro czeka go walka o złoto z zawodnikiem z Argentyny.

Pojedynki kobiet rozpoczęła kategoria 52 kg, Marzanna Pawlik w pierwszej walce doznała kontuzji łuku brwiowego, ale to nie przeszkodziło jej dostać się do finału (wiemy, że Marzanna mimo tego, że jest filigranową kobietą jest też twardym zawodnikiem). Walkę półfinałową stoczyła z Kanadyjką, wg opinii trenerów: cały czas kontrolowała przebieg pojedynku. W finale spotka się z Katią Solowey bardzo dobrą zawodniczką z Ukrainy — Mistrzynią Europy z 2005 r. Dziewczyny już się znają, miały okazję spotykać się wiele razy. Marzanna będzie mogła zrewanżować się za Mistrzostwa Europy.

W kategorii 58 kg Ilona Działa przegrała w drugim pojedynku z zawodniczką z Argentyny, za to jej klubowa koleżanka Monika Olek również bardzo młoda zawodniczka MKS Lewart, zaskoczyła wszystkich swoją dojrzałością i wielkim sprytem w walce, stoczyła pojedynki bardzo mądre taktycznie — tak komentują jej dzisiejsze walki trenerzy Michał Korzybski i Jacek Wąchała. Zgodnie stwierdzili, że Monika miała dzisiaj bardzo dobry dzień i są pod wrażeniem jej występu. W finale spotka się ze Słowenką Mistrzynią Europy z Terraciny. Panie zaskoczyły nas jeszcze drugim złotem w drużynowych technikach specjalnych, wszystkie skakały bardzo wysoko i przede wszystkim skutecznie, koncentracja i brak błędów technicznych pozwoliło im obronić tytuł Mistrzyń Świata z Warszawy.
Nie udało się wejść do strefy medalowej Małgosi Rogaczewskiej w konkurencji testów siły i drużynie mężczyzn w technikach specjalnych.

Cały przebieg zawodów jest na bieżąco transmitowany przez niemiecką telewizję, szukajcie transmisji na DSF i w Eurosporcie (tam maja być retransmisje po zawodach).

Jutro czekamy na taki sam dobry dzień dla Polaków, udane finały Darka, Marzanny, Mariusza, Jarka oraz Moniki i Andrzeja, dla tych ostatnich nich być może po raz pierwszy zagrają Mazurka Dąbrowskiego, i oczywiście na drużynowe walki i kobiet i mężczyzn, bo to najbardziej widowiskowe, emocjonujące i prestiżowe konkurencje. Może być niebezpiecznie, klimatyzacja na sali w Dortmundzie przestała dzisiaj działać, jutro podczas drużynówek może nie wytrzymać temperatury.

(Dokumenty w formacie Word)
Dortmund — wyniki z dn. 29.07.2005
Drabinki — ind. techniki spec. kobiet Drabinki — ind. techniki spec. mężczyzn
Drabinki — ind. testy siły kobiet Drabinki — ind. testy siły mężczyzn
Drabinki — druż. układy kobiet Drabinki — druż. układy mężczyzn
Drabinki — druż. techniki spec. kobiet  

Możesz śledzić również relacje na stronie organizatora MistrzostwMKS Lewart Lubartów.


Wydarzenia prosto z pola walki — (czwartek) 28 lipca 2005

Po południu odbyła się ceremonia otwarcia Mistrzostw, w części oficjalnej: wymarsz ekip, wystąpienia przedstawicieli władz lokalnych i ITF oraz oczywiście część artystyczna, występy taneczne i akrobatyczne, a na końcu polska grupa pokazowa Taeyang. Chłopcy z Warszawy, pokazali klasę i otrzymali za swój pokaz bardzo duże brawa od publiczności. Dołączył do nich Jarek Suska i przy zupełnej ciszy na hali magnetyzował publiczność układem Moon Moo — kto widział wie, że Jarek to potrafi.

Bezpośrednio po otwarciu, rozegrano konkurencje drużynowe: układy kobiet i mężczyzn oraz indywidualne techniki specjalne i testy siły. Zaczęło się pechowo, chłopcy w pierwszym pojedynku w konkurencji układów zostali wyeliminowani przez drużynę Argentyny. Za to dziewczyny przełamały złą passę i szły jak burza z piorunami (większa, niż ta która szalała wczoraj nad Lublinem), dotarły do finału pokonując kolejno: Japonki, Angielki, Kanadyjki i Niemki. Finał z drużyną gospodarzy był wyzwaniem zarówno dla Polek jak i dla sędziów. Arbitrzy po pierwszym pojedynku orzekli remis, aby po dogrywce uznać wyższość naszych pań — mamy pierwszy złoty medal dla Polski. W drużynie wystąpiły Małgosia Rogaczewska, Marzanna Pawlik, Asia Paprocka, Asia Lipa i Ilona Działa, które obroniły tytuł Mistrzyń Świata z Warszawy z 2003 r. Nie ma w nowym składzie byłej pani kapitan Anity Pasek-Suska, która pożegnała się z karierą w ubiegłym roku, zastąpiła ją godnie w drużynie klubowa koleżanka Ilona Działa.

Kolejną miłą niespodziankę sprawiła nam Martyna Kisiel (Ks Dragon Janów), która wywalczyła dla Polski drugie złoto w konkurencji indywidualnych technik specjalnych. Była najlepsza wśród 14 konkurentek. Decyzja trenerów o powrocie Martyny do kadry, po kontuzji, która na rok wykluczyła ją ze startów, okazała się strzałem w 10.
Brawo dziewczyny! Brawo Martyna! Gratulacje trenerzy!

Tego wieczora rozegrano jeszcze konkurencje indywidualnych testów siły i technik specjalnych mężczyzn. Rafał Gozdalski bronił tytułu Mistrza Świata, ale zdobył brązowy medal w swojej konkurencji, a Darek Idzikowski powtórzył wynik sprzed dwóch lat i również wywalczył trzecie miejsce. Rafał rozbił wszystkie deski, ale sędziowie uznali, że przekroczył czas od komendy o 3 sekundy, no cóż...

(Dokumenty w formacie Word)
Dortmund — wyniki z dn. 28.07.2005
Drabinki — ind. układy kobiet I Dan Drabinki — ind. układy mężczyzn I Dan
Drabinki — ind. układy kobiet II Dan Drabinki — ind. układy mężczyzn II Dan
Drabinki — ind. układy kobiet III Dan Drabinki — ind. układy mężczyzn III Dan
Drabinki — ind. układy kobiet IV Dan Drabinki — ind. układy mężczyzn IV Dan

W piątek walki i nowe emocje.

Możesz śledzić również relacje na stronie organizatora MistrzostwMKS Lewart Lubartów.


Pierwsi finaliści

W przedpołudniowych eliminacjach zostały rozegrane (bez finałów, które odbędą się w sobotę) konkurencje układów.

Swoje pojedynki przegrała czwórka naszych zawodników: Joanna Lipa (uklady II dan) 3:2 w bardzo wyrównanym pojedynku z Knadyjką, która weszła do finału, Małgorzata Rogaczewska (układy III dan) — obie LSKT Lublin oraz Dariusz Idzikowski — SKS Start Olsztyn (układy II dan). Marcin Wronowski — MKS Lewart Lubartów zajął miejsce 5-8 (układy I dan). Jak na pierwszy występ w seniorskiej reprezentacji Marcinowi należą się gratulacje, w jego kategorii startowało 28 zawodników.

Dzisiaj wieczorem mamy jeszcze jeden polski akcent, na uroczystym otwarciu wystąpi z pokazem Taekwon-do Grupa Michała Gutkowskiego — Taeyang z Warszawy.

Docierają do nas informacje, że poziom zawodników jest bardzo wysoki, losowania też nie są korzystne. Dlatego coraz mocniej trzymamy kciuki.

Możesz śledzić również relacje na stronie organizatora MistrzostwMKS Lewart Lubartów.


Wyniki losowania (drabinki) — 28 lipca 2005

(Dokumenty w formacie Adobe PDF)

Dortmund 2005 — układy indywidualne
Drabinki — ind. układy kobiet I Dan Drabinki — ind. układy mężczyzn I Dan
Drabinki — ind. układy kobiet II Dan Drabinki — ind. układy mężczyzn II Dan
Drabinki — ind. układy kobiet III Dan Drabinki — ind. układy mężczyzn III Dan
Drabinki — ind. układy kobiet IV Dan Drabinki — ind. układy mężczyzn IV Dan

Dortmund 2005 — walki indywidualne
Drabinki — ind. walki kobiet -52 kg Drabinki — ind. walki mężczyzn -54 kg
Drabinki — ind. walki kobiet -58 kg Drabinki — ind. walki mężczyzn -63 kg
Drabinki — ind. walki kobiet -63 kg Drabinki — ind. walki mężczyzn -71 kg
Drabinki — ind. walki kobiet -70 kg Drabinki — ind. walki mężczyzn -80 kg
Drabinki — ind. walki kobiet +70 kg Drabinki — ind. walki mężczyzn +80 kg

Dortmund 2005 — techniki spec. i testy siły indywidualne
Drabinki — ind. techniki spec. kobiet Drabinki — ind. techniki spec. mężczyzn
Drabinki — ind. testy siły kobiet Drabinki — ind. testy siły mężczyzn

Dortmund 2005 — konkurencje drużynowe
Drabinki — drużynowe układy kobiet Drabinki — drużynowe układy mężczyzn
Drabinki — drużynowe walki kobiet Drabinki — drużynowe walki mężczyzn
Drabinki — drużynowe techn. spec. kobiet Drabinki — drużynowe techn. spec. mężczyzn
Drabinki — drużynowe testy siły kobiet Drabinki — drużynowe testy siły mężczyzn

Lista zawodników

Możesz śledzic również relacje na stronie organizatora MistrzostwMKS Lewart Lubartów.


Relacja Jerzego Jeduta z dni 25-27.07.2005

Wczesnym poniedziałkowym popołudniem, po bardzo kołyszącym locie z Monachium z uczuciem wielkiej ulgi wylądowaliśmy na lotnisku w Dortmundzie. Od tego czasu minęły już z górą dwa dni, a ja z powodu ogromnej ilości pracy nawet tego nie zauważyłem. Jeszcze w poniedziałek, wspólnie z prezesem Łobodą wzięliśmy udział w pierwszym z dwóch zaplanowanych spotkań Zarządu ITF-u. Dotyczyło ono przede wszystkim doprecyzowania wszystkich tematów, jakie planowano poruszyć. Było także okazją do wyrażenia wstępnych opinii na ważne dla ITF-u tematy. We wtorek odbyło się drugie spotkanie. Jak się później okazało nie ostatnie. Propozycja nowej konstytucji ITF-u, która zdominowała dyskusję, wymagała wielkiej uwagi, czasu i dyskusji. W części popołudniowej spotkania kontynuowano debatę na ten temat, ale już z udziałem niemieckiego prawnika, który odpowiadał na wszelkie pytania członków Zarządu. Celem naszej organizacji jest przeniesienie siedziby z Wiednia do Kolonii i w związku z tym należy zmienić naszą konstytucję tak, aby mogła być w Niemczech zarejestrowana przez sąd. Ostatecznie po kilkugodzinnej dyskusji prawie wszystkie wątpliwości rozwiano, ale ta ciężka debata zakończyła się dopiero późną nocą. W środę podczas dwóch krótkich spotkań poruszono inne ważne zagadnienia dotyczące działalności ITF-u.

Oprócz tych spotkań odbyły się także 4 seminaria (warsztaty) dotyczące spraw administracyjnych. Jeden z nich miałem zaszczyt prowadzić wspólnie z prezesem Łobodą, który przygotował wszystkie konieczne materiały, a także z Jean Marc Demers z Kanady i panią Moniką Kochańską z biura PZTKD. Sądząc po reakcjach uczestników i ich aktywności w trakcie seminarium wydaje się, że nasza praca i cała prezentacja została przyjęta bardzo pozytywnie.

Pomimo naprawdę napiętego programu znaleźliśmy jednak krótkie chwilki na rekonesans i zwiedzenie najbliższej okolicy. Miejsce, gdzie mieszkamy i gdzie odbędą się mistrzostwa można śmiało nazwać czymś w rodzaju centrum sportowo-hotelowego. Piękne obiekty sportowe takie jak stadion piłkarski Borusii Dortmund, otwarty stadion lekkoatletyczny, lodowisko i ogromna hala lekkoatletyczna z wielotysięczną widownią, w której odbędą się nasze mistrzostwa robią naprawdę duże wrażenie. Do tego jeszcze duża ilość pięknych i o wysokim standardzie hoteli zgrupowanych w niewielkiej odległości od siebie i obiektów sportowych powoduje, że miejsce to nadaje się znakomicie do organizacji imprez sportowych. Nasz hotel nazywa się Parkhotel i jest oddalony zaledwie 100 metrów od hali. Polscy zawodnicy, którzy dotarli do Dortmundu wczoraj wieczorem, zakwaterowani są w Hiltonie i muszą spacerować zaledwie 10 minut, aby dotrzeć do miejsca zawodów. To wielka wygoda, bo nawet krótką przerwę w turnieju można wykorzystać na wypoczynek w wygodnym pokoju hotelowym.

Dzisiaj (środa) miałem okazję odwiedzić kilkakrotnie halę, w której jutro rozpoczną się nasze zawody. Jest odpowiednio i z gustem udekorowana. Robi dobre wrażenie, a kolorowa, tartanowa powierzchnia dodaje jej ogólnego uroku. W godzinach popołudniowych spotkałem tam naszą drużynę. Wszyscy trenowali próbując jakość mat, na których jutro rozpocznie się rywalizacja, a także zaznajamiali się z wystrojem i wielkością hali.

Nastroje w drużynie wydają się być bojowe. Jest to konieczne, bo obsada w wagach męskich sięga prawie 40 osób, a kobiecych 20. Także w drużynowych pojedynkach mężczyzn wystąpi nie mniej tylko 26 zespołów i jedynie pełna mobilizacja daje nadzieję na sukces. Łącznie do Mistrzostw zgłosiło się ponad 420 zawodników z 48 państw. Dodatkowo 7 krajów przysłało swoich delegatów, którzy wezmą udział w Zwyczajnym Kongresie ITF.

Na koniec chcę jeszcze dodać, że dziś około godziny 22.30 zakończył się ceremoniał losowania. Nie podam jednak teraz jego wyników. Zrobię to jutro wraz z wynikami pierwszych konkurencji, które jutro zostaną rozegraną. Będą to indywidualne układy formalne mężczyzn i kobiet, a także techniki specjalne, testy siły oraz układy drużynowe. Mam również zamiar w kilku zdaniach opisać ceremonię otwarcia Mistrzostw, która także będzie miała miejsce jutro.

Możesz śledzić również relacje na stronie organizatora MistrzostwMKS Lewart Lubartów.


Dzień 26.07 i 27.07.05 (wtorek i środa)

Nasza ekipa dojechała do Dortmundu o godz. 22, podróż ze Stronia Ślaskiego trawała 12 godzin, wszystko szybko i sprawnie. Miejsce zakwaterowania — Hilton Hotel od razu wszystkim przypadł do gustu, oprócz przestronnych wygodnych pokoi i dobrego wyżywienia, jego dodatkowym atutem jest dobra lokalizacja w pobliżu hali sportowej.

Organizatorzy powitali Polaków bardzo serdecznie. Potwierdziły sie opinie o niemieckiej precyzji i dokładności: kwaterowanie trwało około 15 minut, akredytacja przebiegła równie sprawnie (ważenie, rozdawanie identyfikatorów, sprawdzenie certyfikatów). Po spełnieniu wszystkich formalności na drużynę czekała super kolacja.

Sala mistrzostw znajduje się w parku, w kompleksie sportowym. Jest to kryty stadion lekkoatletyczny, położony przy 60 tys. stadionie, Borusii — Dortmund, który zawodnicy mieli już okazję zwiedzić.
Hala Mistrzostw mieści łącznie 7 plansz: 5 do walk i 2 do konkurencji technik specjalnych i testów siły.

Środowe przedpołudnie jest dla zawodników czasem wolnym, trenerzy rano przyjechali na salę na mały rekonesans. Po południu o godz 15.30 zaplanowali krótki trening, trochę układów drużynowych, ostatnie poprawki choreografii. Jak zapewniają atmosfera w ekipie jest bardzo dobra. No i dobrze bo napotykane podczas spacerów drużyny: Japonii, Brazylii, Argentyny i USA wróżą tylko to, że łatwo nie będzie (ale damy radę).

W czasie kiedy zawodnicy przygotowują się do Mistrzostw dla prezydentów i szkoleniowców przybyłych państw, prowadzone jest seminarium administracyjne. Między innymi poproszono przedstawicieli PZTKD o poprowadzenie wykładu na temat struktur i procedur admistracyjnych w organizacjach zaafiliowanych do ITF (związków krajowych i organizacji kontynentalnych), wykład został przygotowany w formie prezentacji i był prowadzony przez T. Łobodę, J. Jeduta i M. Kochańską. Z tego co wiemy zakończył się powodzeniem. Nasza koleżanka Monika bardzo bała się wystąpienia przed takim gremium, ale trzymałyśmy kciuki i chyba pomogło.

Czekamy do jutra na wyniki losowania.

Możesz śledzić również relacje na stronie organizatora MistrzostwMKS Lewart Lubartów.


Przygotowania do Mistrzostw

22 lipca 2005

Nasza Reprezentacja Narodowa seniorów i seniorek udaje się na XIV Mistrzostwach Świata, które odbędą się w Dortmund (Niemcy) 28-31.07.2005 r.

Dziewczyny ciężko pracowały na zgrupowaniu w Ośrodku Przygotowań Olimpijskich w Spale, chłopcy tradycyjnie w Stroniu Śląskim.

Poniżej zawodnicy, którzy zostali powołani do reprezentacji Polski:

  1. Batra Bartosz (WSKT Wrocław) — Walki do 54 kg
  2. Andrzej Szamański (LKS Viking Kołobrzeg) — Walki 63 kg
  3. Mariusz Wałach (MKS "Lewart" Lubartów) — Układy III dan, walki 71 kg, konk. druż.
  4. Działa Daniel (MKS "Lewart" Lubartów) — Walki -80 kg, konk. druż.
  5. Idzikowski Dariusz (KS "Start" Olsztyn) — Ukł. II dan, walki +80 kg, t. spec., konk. druż.
  6. Suska Jarosław (MKS "Lewart" Lubartów) — Układy IV dan
  7. Gozdalski Rafal (LSKT Lublin) — Testy siły, kon. druż.
  8. Puzoń Grzegorz (KST Tornado Szczecin) — Konk. druż.
  9. Jężak Grzegorz (KKSW Lubin) — Konk. druż.
  10. Wronowski Marcin (MKS "Lewart" Lubartów) — Układy I Dan
  11. Pawlik Marzanna (KKSW Legnica) — Ukł. I dan, walki -52 kg, konk. druż.
  12. Działa Ilona (MKS "Lewart" Lubartów) — Walki -58 kg
  13. Paprocka Joanna (LKS Lotos Jabłonna) — Walki -63 kg, konk. druż.
  14. Kisiel Martyna (KS "Dragon" Janów) — Tech. spec., konk. druż
  15. Lipa Joanna (LSKT Lublin) — Ukł. II dan, konk. druż
  16. Rogaczewska Małgorzata (LSKT Lublin) — Ukł. III dan, walki -70 kg, t. siły, konk. druż.,
  17. Olek Monika (MKS "Lewart" Lubartów) — Walki +70 kg, konk. druż.
  18. Aleksandra Nowak (CzAT Częstochowa) — Konk. druż.

Reprezentacja kobiet będzie broniła tytułu Drużynowych Mistrzyń Świata z Warszawy 2003 w: walkach, układach i technikach specjalnych, a druzyna mężczyzn w walkach i technikach specjalnych.

Indywidualnie tytułu Mistrza Świata bronić będą: Dariusz Idzikowski — walki +80 kg, Wałach Mariusz — układy III Dan, Działa Daniel — walki do 80 kg i Gozdalski Rafał — testy siły.

Na pewno nie będzie to łatwe ponieważ konkurencja jest i liczna, i silna.

Na mistrzostwa zgłosiło swój udział około 450 zawodników z 62 państw. Dokładne liczby poznamy po losowaniach i rejestracji ekip, ale wiadomo, że jak to zwykle bywa niektórzy zgłaszają się na pięć minut przed imprezą.

Trzymamy kciuki za polską drużynę i życzymy jej jak największej liczby złotych medali (z innych kolorów też będziemy się cieszyć) i oczywiście obronienia wszystkich tytułów.

Możesz śledzić również relacje na stronie organizatora MistrzostwMKS Lewart Lubartów.


Nasza Reprezentacja

20 lipca 2005

Możesz śledzić również relacje na stronie organizatora Mistrzostw i MKS Lewart Lubartów.

Biuro PZTKD